• צח אורני

מאזני גשר לענף הבניה

מאת: צח אורני


כל אתר בניה מהווה "יחידת רווח" עצמאית (יחידת רווח במובנה הכלכלי). כל סטודנט לכלכלה, ואפילו בשנת לימודיו הראשונה, יידע להסביר כי ביחידת רווח מחשבים הן את כל מה שנכנס, הן את כל מה שיוצא ורק לאחר מכן מחשבים את הרווח.

- אבל

כיצד מחשבים משאית ברזל שעליה מטען של כ-40 טונות ברזל?

- וכיצד בודקים משאית בטון הנושאת מטען של 9 קוב בטון?

- והאם אפשר בכלל לבדוק האם הסילו של הגבס נלקח מהאתר כשהוא מרוקן לחלוטין או שמא נותרו בו עוד כ-600 ק"ג חומר?

- וכמה חול יש במשאית חול לריצוף?

- כמה עולה פינוי פסולת?

- מהי הסטייה המותרת בחוק?

שאלות אלה ורבות נוספות נשאלות בכל יום ונשארות פעמים רבות ללא מענה ראוי. הן נותרות ללא מענה כיוון שמספר התירוצים וכמות העכבות בענף הבנייה גדול לא פחות וקל יותר לברוח מעיסוק במה שלא נעים מאשר להתמודד עמו.

למשל, אחת הבעיות הנפוצות באתרי בנייה ובקרב ספקי חומרי בנייה ומי שבודק אותם ואשר קשה למצוא להן פתרון איכותי היא בעיית הפרשי המשקל:

כמה קוב חומר נכנס ביציקה?

מדוע יש יותר ברזל מאשר בכתב החומרים?

מהו ההפרש המותר בברזל לבניין בין הנתון שמספק הספק לבין הכמות שנמצאת בביקורת באתר (לא, זה לא 3%)?

מדוע צריך להזמין עוד טיח אם עברנו כבר מזמן את הכמות הנדרשת?

אלה שאלות נפוצות ששואלים שוב ושוב בודקי ספקי החומרים באתרים ואין להן מענה מלא ומקצועי בשל מחסור בידע לגבי הפרשי משקל מותרים בחוק ודרכי חישוב של החשבון הסופי לתשלום הנשלח ללקוח.

ובכל-זאת, כמה חברות הפשילו שרוולים, בחשו בקדירה, בחנו היטב את הנתונים והצליחו להביא לחיסכון של מיליוני שקלים באתרי הבניה שלהן.

וזה בדיוק מה שאנו מציעים. אנו, בצח אורני, מציעים לכם את הכלי האולטימטיבי לביקורת וחיסכון של מיליוני שקלים בכל אתר בניה: מאזני גשר לשקילת משאיות.

מאזניי גשר לשקילת משאיות באתר בניה הם הכלי היעיל, האמין והמהיר ביותר למענה על מגוון השאלות העולות לגבי ההפרש הנצחי הקיים בין כתב החומרים לכמות החומרים בפועל. בניגוד להנחה הרווחת, הפרש זה אינו מחויב המציאות ואפשר בהחלט לצמצם אותו ואף להעלימו כליל באמצעות ביקורת אמינה ושימוש נכון ורציף במאזניי גשר.

מאזניי הגשר לשקילת משאיות מיישמים שלושה יעדים חשובים עיקריים:

1. "יישור" או סילוק של כל הגנבים המספקים חומרים לאתר.

2. מציאת טעויות אצל הספקים השונים (מטעויות תמיד מפסידים).

3. ספירת הכסף "הקטן" (הפרשי משקל חוקיים והפרשי משקל קיימים).

שלוש התופעות הללו מהוות בעיות אמיתיות לקבלנים באתרי בנייה ולמנהלים ובדרך-כלל הם אינם יודעים כיצד להתמודד עמן בשל מחסור בכלים לבדיקת המשקלים ומחסור בידע מקצועי.

ראשית, ועל מנת לסדר מעט את הנתונים, יש לדעת כי הפרש השקילה המותר הקבוע בחוק בין ספק ללקוח עומד על כ-0.5% בלבד. הפרש זה נכון לכל החומרים הנמכרים על פי שקילה: ברזל, טיח, חול, חומרי מחצבה ועוד.

גם בבטון, אף שאינו נמכר לפי משקל, קיימת טבלה המקשרת בין קוב למשקל והתקנות אינן מאפשרות סטייה של מעבר ל-1%.

סיבות נפוצות להפרשי שקילה:

1. גניבות באתרי בניה

פעמים רבות נדמה לנו כי אנו מקבלים מן הספק לאתר הבנייה כמויות בחסר אך אין לנו יכולת לבדוק את הנתונים ואת הספקים. זאת ועוד, לפעמים חלק מן הגנבות מתגלות רק לאחר פריקת הסחורה ושקילתה. לעתים נדירות, כדי לשכך את חשדנו, אנו שולחים חלק מן המטען לשקילה חיצונית ודווקא אז השקילה אינה מגלה דבר והספק נמצא ישר כסרגל. שקילה חיצונית מדגמית אינה יעילה במיוחד ומשמשת בעיקר מעין נחמה עצמית. לעתים נדירות בלבד יימצא הפרש משמעותי שיצדיק את הנסיעה והזמן שהושקעו בהגעה לשקילה.

2. טעויות בהספקת חומרים

"מי שאינו עושה - אינו טועה". כאשר אדם מוצא חוסר הוא יבדוק שבע פעמים עד שיגלה ממה הוא נובע. לעומת זאת, כאשר נשאר לו עודף, הוא יתעלם בדרך-כלל ולא "יהפוך עולמות" כדי לאתר את מקור העודף. זהו טבע האדם. כך גם בענף הבניה. ספק אשר שולח ללקוח בטעות עודף בחומר - יגלה מיד את הטעות וידאג לתקנה (או לקזזה במשלוח הבא). מערכות הבקרה ללקוח יגלו מיד את החוסר וידאגו לתקנו, כי לשם כך נועדו מערכות הבקרה – לגלות חוסרים. לעומת זאת, כאשר נוצר עודף משייכים אותו ליעילות המערכת ולייצור עודף ולא לחוסר שנשלח בטעות ללקוחות. רק לאחר שהעודף ממשיך וגדל ו/או כשהלקוחות צועקים - רק אז בודקים את הטעויות הגורמות לעודף אצל הספק. רק אז מתגלית הטעות.

3. הכסף "הקטן"

כמות החומרים הנכנסת לאתר הבניה עולה כסף רב. כל חיסכון ומעקב אחר הפרשי המשקל מול הספקים מאפשרים לאתר, לעקוב ולצמצם את החוסרים הנוצרים. מאזניי גשר המוצבים באתר מכוילים על פי החוק ויגלו כל פער קיים.

כאמור, הפרש השקילה המותר הקבוע בחוק בין ספק ללקוח עומד על כ-0.5%.

אנו, חברת צח אורני, נספק ללקוח את מאזני הגשר, נעניק הדרכה מקצועית ונכונה על אופן השימוש במאזניים ונדריך את הלקוח בכתיבת נוהלי השימוש והמעקב אחר תוצאות השקילה. באמצעות עבודה נכונה במאזניים יוכל הלקוח לחסוך ב"הפרשים הקטנים" לבדם (כלומר, אלה שאינם נובעים מגניבות או מטעויות) כשני אחוזים מהחומרים הנכנסים לאתר. זהו רווח נקי ללקוח.

בברכה, צח אורני.135 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול